<iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?l=en-GB&wl=ETX&id=GTM-K79WJF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"></iframe>

Principy A Pojmy Obchodování Indexů


Indeksy to pogrupowane instrumenty, które reprezentują konkretny sektor rynku lub rynek jako całość. Ogólny poziom indeksu giełdowego jest obliczany przez uwzględnienie bieżących cen wszystkich różnych instrumentów wchodzących w skład danego indeksu. Oznacza to, że wahania cen indywidualnych akcji mogą łącznie przekładać się na wzrost lub spadek wartości indeksu.

Najważniejsze indeksy finansowe

Najważniejsze indeksy finansowe

Major_Financial

Najważniejsze indeksy finansowe

Większość najważniejszych gospodarek (w tym wiele rozwijających się) ma przynajmniej jeden indeks finansowy, który łączy w sobie szereg akcji. Do najważniejszych indeksów zalicza się:


  • - Indeksy S&P 500 i Dow Jones notowane na giełdzie w Nowym Jorku
  • - Indeks FTSE100 notowany na giełdzie w Londynie
  • - Indeks DAX30 notowany na giełdzie we Frankfurcie
  • - Indeks Hang Seng notowany na giełdzie w Hongkongu
  • - Indeks Nikkei 225 notowany na giełdzie w Tokio
  • - Indeks Shanghai Composite

Poszczególne giełdy koncentrują się na różnych rodzajach akcji. Niektóre indeksy mają charakter globalny (np. S&P Global 100), a inne obejmują wyłącznie spółki pochodzące z danego kraju. Istnieją także indeksy, które koncentrują się wyłącznie na konkretnych branżach, takich jak indeks NASDAQ, który obejmuje tylko akcje spółek technologicznych.


Niektóre wielonarodowe korporacje emitują akcje, które wchodzą w skład więcej niż jednego indeksu - zwykle krajowego i międzynarodowego. Akcje spółki Alibaba.com są na przykład częścią zarówno indeksu Hang Seng w Hong Kongu- po głośnym IPO w ubiegłym roku - jak i są notowane na giełdzie nowojorskiej. Podobnie, akcje spółki Credit Suisse mogą być obracane zarówno w ramach Swiss Market Index na giełdzie w Zurychu, jak i na giełdzie w Nowym Jorku. Niektórymi indeksami można handlować zarówno w formie kontraktów dziennych rolowanych, jak i kontraktów terminowych, co oznacza, że można nimi obracać albo po cenie bieżącej, albo po cenie uzgodnionej teraz w ramach opcji, która zakończy się automatycznie w określonym terminie.

Handel indeksami z ETX Capital

Handel indeksami z ETX Capital

Oczywiście, możliwe jest handlowanie indywidualnymi akcjami (więcej informacji znajduje się na naszej stronie poświęconej akcjom), ale istnieje też możliwość handlowania indeksem jako pojedynczym instrumentem - kupowanie lub sprzedawanie go w zależności od tego, czy naszym zdaniem ceny akcji objętych indeksem ogólnie wzrosną czy spadną. Taki handel polega zasadniczo na patrzeniu na rynki finansowe z szerszej perspektywy.


ETX Capital nabízí širokou škálu různých indexů k obchodování, s 20 různými indexy k dispozici na platformě ETX TraderPro a dalšími na platformě MT4. Pokud už máte účet na ETX Capital, přihlaste se a začněte obchodovat. Pokud byste si chtěli vytvořit účet na ETX Capital, klikněte zde k vyplnění krátkého, jednoduchého registračního formuláře.

Zažádejte si o náš

Zažádejte si o náš